Moja lista blogów

niedziela, 30 marca 2014

Impresjonizm w muzyce i plastyce

Impresja - wrażenie, odczucie, zwłaszcza chwilowe, przelotne.
Impresjonizm muzyczny powstał około 15 lat po pojawieniu się tego kierunku w malarstwie. Początek temu ruchowi dał jeden z obrazów Claud'a Moneta Impression. Soleil levant. 

 

Obraz ten został  wystawiony w Paryżu w 1874 roku. Oprócz Moneta ruch ten reprezentowali tacy malarze jak Cézanne, Degas czy Renoir. Impresjonistom chodziło o wyjście z malarskich atelier, o malowanie w plenerze, gdzie łatwo uzyskać grę świateł i cieni, gdzie barwy grają najważniejszą rolę. Obrazy impresjonistów miały nastrój i atmosferę, o precyzji linii i formy nie było tu mowy, liczyło się wrażenie. 
Prekursorem impresjonizmu w muzyce był francuski kompozytor Claude Achille Debussy. 

Claude Debussy (1862-1918)
Zrezygnował z wyraźnej linii melodycznej, zestawiał akordy w taki sposób,że stawały się one w brzmieniu określonymi "plamami barwnymi". Wspaniale wykorzystywał szeroką gamę brzmienia orkiestry oraz fortepianu. "Namalował" eteryczny i subtelny w nastroju symfoniczny "obraz" - "Popołudnie fauna".  




Do najwybitniejszych impresjonistów obok C. Debussy nalezeli M. Ravel, M. de Falla i Respighi.                                                                                           Manuel de Falla (1876-1946)
 

Maurice Ravel (1875-1937)                                                                

                                                                                                                    
Również Karol Szymanowski miał w swojej bogatej twórczości okres impresjonistyczny i wielu krytyków muzycznych uważa, że był to najbardziej udany okres w jego muzyce.

Więcej na : http://www.karolszymanowski.pl/filmy-i-muzyka/fortepian-solo/metopy-trzy-poematy-na-fortepian-op-29-1915/



Źródło: Bogusław Schaffer Dzieje kultury muzycznej