Moja lista blogów

piątek, 28 marca 2014

"Cudowne" życie cudownych dzieci cz.III


Michael Jackson (1958 - 2009) - cudowne dziecko naszych czasów, Król Popu. Sam mówił o sobie: "Byłem weteranem, zanim zostałem nastolatkiem". Był rzadkością: cudowne dziecko, które jako dojrzały wykonawca odnosił jeszcze większe sukcesy. Zapłacił za to jednak ogromną cenę, która z upływem czasu stawała się coraz bardziej widoczna. Pierwszymi krokami Michaela w świecie muzyki kierował jego ojciec Joseph. W 1964 roku założył rodzinny zespół Jackson 5. Michael wyznał później, że ojciec był tyranem i czasem, szkoląc zespół, stosował kary fizyczne. Rok później  Jackson 5 startują w konkursie talentów w liceum Rooswelta i wygrywają, wykonują balladę Temptations My Girl. https://www.youtube.com/watch?v=A-93-rE9EUg
W 1967 roku zespół wygrywa konkurs talentów w Apollo Theater w nowojorskim Harlemie. Dwa lata później Jackson 5 wydają swój pierwszy singiel I Want You Back, w grudniu tego roku ukazuje się ich pierwszy album długogrający Diana Ross Presents The Jackson 5.
https://www.youtube.com/watch?v=YsXxTXpZwQs
Od początku istnienia zespołu jego gwiazdą i frontmenem był mały Michael.
W 1970 roku  I Want You Back trafia na szczyty list przebojów, podobnie jak następne ABC, The Love You Save i I"llBe There.  https://www.youtube.com/watch?v=J6pAxF2br_U
W wieku 13 lat Michael Jackson rozpoczyna karierę solową i wydaje singiel Got To Be There.  https://www.youtube.com/watch?v=1dp2FiFfCNY
Życie młodego artysty nie było łatwe. Michael wspominał: "Uczyłem się trzy godziny dziennie z prywatnym nauczycielem, a zaraz potem szedłem do studia nagrywać... Nagrywałem całymi godzinami, aż przychodziła pora na sen". Już jako dorosły mówił o tym, jak to jest być cudownym dzieckiem: "Nie można robić rzeczy, które robią inne dzieci, nie można mieć przyjaciół, przyjęć w piżamach, kolegów. To nie było dla mnie. Nie miałem przyjaciół, kiedy byłem mały. Bracia byli moimi przyjaciółmi". Doświadczenia z dzieciństwa miały ogromny wpływ na dorosłe życie artysty, pełne skandali, wzlotów i upadków.
Michael Jackson sprzedał na całym świecie około 750 milionów płyt, cyfry te jednak nie nie są w stanie oddać jego elektryzującej osobowości scenicznej, ruchów tanecznych i niepowtarzalnych, perfekcyjnie dopracowanych występów na żywo, które na zawsze pozostaną w pamięci każdego, kto miał szczęście je oglądać.
Źródło: Michael Heatley Michael Jackson 1958-2009 Życie Legendy
Źródło grafiki: Wikipedia.org
Więcej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Jackson

"Cudowne" życie cudownych dzieci cz.II




Fryderyk Chopin (1810-1849) - cudowne dziecko epoki Romantyzmu, genialny pianista i kompozytor polski. Zdumiewał się i zachwycał grą cudownego dziecka każdy, kto był gościem w domu państwa Chopinów. Mały mistrz liczył pięć lat, kiedy już po Warszawie opowiadano cuda o jego grze i improwizacjach. Kiedy ukończył sześć lat, rozpoczął prawdziwą, poważną naukę gry na fortepianie. Nauczycielem jego był Czech osiadły w Polsce, Wojciech Żywny. Pod kierunkiem nauczyciela mały Frycek tworzył swe pierwsze utwory. Polonez ośmioletniego Chopina był dziełem godnym zupełnie dojrzałego twórcy. Ośmioletni chłopiec po raz pierwszy wystąpił na koncercie publicznym odnosząc niebywały sukces. Od tego czasu mały Frycek regularnie koncertował w domach najznamienitszych rodzin. W czasie tych pierwszych jego wędrówek po salonach warszawskich powszechnie nazywano go "małym Mozartem". Dwunastoletni Fryderyk Chopin nie miał już w Warszawie równych sobie pianistów, a dotychczasowy nauczyciel Żywny uznał, że nie zdoła już swego ucznia niczego nauczyć. Talent Chopina rozwija się niezwykle dynamicznie, nauczyciel kompozycji Józef Elsner pisze o swoim uczniu: "szczególna zdatność, geniusz muzyczny". Po zaznajomieniu się z Wariacjami na temat arii mozartowskiej, które były drugim ukazującym się w druku poważnym dziełem Chopina, pisał Schumann w swojej krytyce, wołając jakby do muzyków świata: "Panowie! Odkryjcie głowy! Oto geniusz!" Dorosłe życie Chopina nie potoczyło się bajkowo. Wyjechał z kraju 2 listopada 1830 roku, by zdobywać nowe doświadczenia i europejską sławę. Żyjący przez 19 lat na przymusowej emigracji, osamotniony, cierpiący z niedostatku, tęsknoty za krajem i bliskimi, chory na gruźlicę kompozytor umiera w Paryżu 17 października 1849 roku.
Źródło: Tadeusz  Mayzner Chopin 
Pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę: polonezy, mazurki, oberki, ballady,wariacje, etiudy, nokturny, scherza oraz 2 koncerty fortepianowe e-moll i f-moll.